Gönderen Konu: Teşekkür ederim :)  (Okunma sayısı 6613 defa)

Aiþe

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim :)
« : 01 Şubat , 2013 »
bu yeterince açıklayıcı, bir de NLP'nin nasıl ortaya çıktığını merak ettim, kimin aklına gelmiş?
« Son Düzenleme: 09 Ekim , 2014 Gönderen: nlpat »

meral

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Teşekkür ederim :)
« Yanıtla #1 : 01 Şubat , 2013 »
California Üniversitesi’nde Felsefe ve Psikoloji eğitimi görmüş Richard Bandler ve San Francisco Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi almış ve California Üniversitesi’nde Dil Bilimi dalında doktora yapmış John Grinder NLP’nin kurucularıdır.
Kendi alanlarında başarılı olmuş kişilerin aynı davranış kalıplarına sahip olduklarının farkına varan Grinder ve Bandler, ilk olarak Fritz Perls, Virgina Satir ve Milton Erickson’ı modelleyerek, stratejilerini takip etmişler ve NLP’yi geliştirmişler. Nöroloji, psikoloji, sibernetik, filoloji bilimleri temelinde uygulanan NLP teknikleri ile 70’li yılların sonlarına doğru ortaya çıkan NLP kavramı, günümüzde satış, yönetim, eğitim, insan ilişkileri dahil pek çok alanda kullanılmaktadır.
« Son Düzenleme: 10 Ekim , 2014 Gönderen: nlpat »

Aiþe

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Şubat , 2013 »
Modellemekten bahsetmişsiniz, biraz açıklarmısınız?

meral

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Şubat , 2013 »
Kendi alanlarında çok başarılı olan dehaların çalışma stratejileri, kullandıkları metotlar üzerinde çalışılarak, aynı davranış kalıplarının benimsenmesi, NLP’de “Modelleme” konusunu oluşturuyor. Başarılı insanlarda gözlemlenen bu davranış kalıpları, herkesin istediği sonuca ulaşmasını kolaylaştırıyor. Yani, NLP'nin temel varsayımlarından birinde belirtildiği gibi:"Bir insan, bir şeyi yapabiliyorsa, herkes yapabili(yo)r." :)
« Son Düzenleme: 09 Ekim , 2014 Gönderen: nlpat »

Aiþe

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Şubat , 2013 »
Peki. NLP benim için ne kadar faydalı olur? Sonuçta konusunda çok iyi insanların kullandığı tekniklerse, ben de onlarla aynı sonuçları alabilir miyim ki?

meral

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Şubat , 2013 »
Herhangi bir şeyin sana olan faydası, tamamı ile sana bağlıdır. Ne istediğini bilen, farkındalık düzeyi yüksek, esneklik gösterebilen, eyleme geçmeye istekli her insan, başkalarını değiştirmeye çalışmayı bırakıp, NLP’yi kullanarak kendi davranışlarını değiştirebilir ve hayatını kolaylaştırabilir. Çünkü başkalarını değiştirmek imkansız iken, kendimizi değiştirmek mümkündür.