Gönderen Konu: yalnız kalmak ne demek?  (Okunma sayısı 6543 defa)

tuba

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
yalnız kalmak ne demek?
« : 01 Şubat , 2013 »
Benim son günlerde sürekli düşündüğüm bir konu var, o da erkek arkadaşımdan gelen en son mesaj. Bana "...biraz yalnız kalmak istiyorum" dedi. Beni terk etmek için bulduğu bu bahane beni çok üzdü. Beni bu üzüntüden ne kurtarır?
« Son Düzenleme: 10 Ekim , 2014 Gönderen: nlpat »

meral

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: yalnız kalmak ne demek?
« Yanıtla #1 : 01 Şubat , 2013 »
Merhaba Tuba,
Şimdi sana ne desem kalbinin kırıklığı sen istemediğin sürece geçmeyecek. O halde yaşanmış bir olay ile cevap vereyim sana. Gecenin ilerleyen saatlerinde bir motosiklette iki arkadaş Manisa Kırkağaç yolunda ilerliyorlar. Birden karşılarında yan yana görünen iki ışık beliriyor. Motosikletin sürücüsü arkadakine şöyle diyor:
-Bak, şu gelen iki motosikletlinin arasından geçeceğim şimdi…
Bunu, kamyona çarpan motosikletin arkasındaki yolcu, günler sonra uyandığı komadan sonra anlatıyor.
Bu yaşanmış hikayeyi şunun için anlattım. Olaylar olur, biz de onlara anlamlar veririz. Karşı taraftan gelenin iki motosiklet olması ihtimali kadar, (burada olduğu gibi) bir kamyon olması ihtimali de var. Ne yazık ki bu olayda sürücünün olaya verdiği anlam hayatına mal olmuş. Bana göre biz günlük yaşantımızda hayatımızı zorlaştırmak yerine kolaylaştıracak yeni anlamlar(refraiming) bulmakla yükümlüyüz. Bu durumda O'nun için "..yalnız kalmak istiyorum" demesi, "seni terk etmek için bir bahane" olabilir mi? Ya senin için? "Yalnız kalmak istiyorum" demesi, O'nu terk etmek için bir bahane olabilir mi?

tuba

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Şubat , 2013 »
Teşekkür ederim...  Daha önce anlattığınız “Reframing” konusunu incelerken, bir yerde NLP’nin “Beyin Mühendisliği” diye tanımlandığını okudum. Ben hep bugünkü aklım olsa mühendis olurum, diyordum. Hakikaten ben de Beyin Mühendisi olabilir miyim şimdi?

meral

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Şubat , 2013 »
Bildiğimiz gibi, mühendisler, bilim ve matematik prensiplerini kullanarak ihtiyaçları karşılamaya ve işleyen en iyi sistemi kurmaya çalışırlar. Bu tarife göre NLP için “Beyin Mühendisliği” tarifi çok uygundur. NLP, Somut araştırmalar ve insan davranışları hakkındaki tecrübeler ışığında, kişinin ihtiyacı olan davranış değişiklerine ulaşır ve sistemi yeniden yükler. Bence Mühendis olmak için hiç de geç değil :)