Son İletiler

Sayfa: 1 2 [3] 4 5
21
NLP ile yeni tanışanlar... / Ynt: Teşekkür ederim :)
« Son İleti Gönderen: Aiþe 06 Şubat , 2013 »
Peki. NLP benim için ne kadar faydalı olur? Sonuçta konusunda çok iyi insanların kullandığı tekniklerse, ben de onlarla aynı sonuçları alabilir miyim ki?
22
NLP ile yeni tanışanlar... / Ynt: Teşekkür ederim :)
« Son İleti Gönderen: meral 06 Şubat , 2013 »
Kendi alanlarında çok başarılı olan dehaların çalışma stratejileri, kullandıkları metotlar üzerinde çalışılarak, aynı davranış kalıplarının benimsenmesi, NLP’de “Modelleme” konusunu oluşturuyor. Başarılı insanlarda gözlemlenen bu davranış kalıpları, herkesin istediği sonuca ulaşmasını kolaylaştırıyor. Yani, NLP'nin temel varsayımlarından birinde belirtildiği gibi:"Bir insan, bir şeyi yapabiliyorsa, herkes yapabili(yo)r." :)
23
Olumsuz çapa eritme çalışması sırasında tüm kaynakların olduğu “tek bir olay” da yeterli olabilir diye düşünüyorum, ne dersiniz?
24
NLP ile yeni tanışanlar... / Ynt: Teşekkür ederim :)
« Son İleti Gönderen: Aiþe 06 Şubat , 2013 »
Modellemekten bahsetmişsiniz, biraz açıklarmısınız?
25
Danışan olumlu duyguları hissettiği zamanı hatırlamakta zorlanıyor olabilir, bu durumda O’na baskı hissettirmeden biraz zaman vermek gerekir. Herkesin hayatında olumlu duygular yaşadıkları anlar vardır. Sadece “o anda” aklına gelmiyor olması muhtemeldir. Verilen zamana rağmen danışan, kendi öz kaynaklarına ulaşamıyorsa,
-Rapport(karşılıklı uyum) ön koşulunun sağlayıp sağlanmadığı sorgulanır. Eğer rapport henüz oluşmamışsa, karşılıklı uyumun benzerlikler ile sağlandığı hatırlanarak, benzerlikler üzerinden danışan ile güven ilişkisi kurulması sağlanır.
-O anda stuck state(kendi öz kaynaklarına ulaşamama) durumunda bulunan danışanın dikkati dağıtılarak önce nötr(separator state), daha sonra sahip olduğu öz kaynaklara ulaşır(resource state) duruma gelmesi sağlanır.
-Danışan, deneyime dışarıdan bakar(disassociated) durumda ise, deneyimin içinde olmasının(assosicated) yardımı olabilir.
-Danışandan mutlu, huzurlu, güçlü… olduğu bir olayı kurgulaması istenebilir, çünkü gerçek de olsa kurgu da beyindeki nöronlar aynı şekilde çalışır ve beyin aynı tepkiyi verir.

26
Bireysel çalışmalar sırasında danışan, mutlu, güçlü, huzurlu… anlarını hatırlayamıyorsa, ne yapmak gerekir?
27
NLP Practitioner - Teknik bilgi ve tecrübe paylaşımı... / Ynt:
« Son İleti Gönderen: Ferhat 02 Şubat , 2013 »
Benim bu soruya cevabım şöyle olurdu:
Insanın bilgiyi depoladığı yer beyindir ve "Beyin, duygu ile öğrenir." Ulaşılmak istenen hedefe giden yolda kullanılan duygu, çalışmanın merkezidir ve hedef davranış, uygun duygu durumu ile sağlanır.
28
"İnsan ne ile yaşar" diye bir kitap okudum yakınlarda, yazarı Tolstoy. "İnsan ne ile öğrenir" diye bir soru geldi aklıma. Böyle bir genelleme yapmak istesek, nasıl bir cevabı olurdu sizce?
29
Bence, söylediğin gibi aralarında çok önemli bir fark olmamakla birlikte, algısal pozisyonlarla çalışırken varolan “meta pozisyon” danışanın konuya “tarafsız” bir göz ile bakmasını mümkün kılar. Konunun dışında kalan birinin bakış açısının daha faydalı olabileceği durumlarda uygulanması ile daha faydalı sonuçlar alınabilir.
30
Boş Sandalye ve Algısal Pozisyonlar birbirine çok benzer teknikler, ayırımı nasıl yapmalı acaba?
Sayfa: 1 2 [3] 4 5