Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 5
11
NLP ve İş Hayatı... / Ynt: Nası?
« Son İleti Gönderen: Ferhat 07 Şubat , 2013 »
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, karşımızdaki ile konuşurken en az etkili olan şey içerik; etki oranı sadece %7. Ses tonumuz %38 ve beden dilimiz %55 oranında etkiliymiş. Bu durumda aslında ne söylediğimiz değil, nasıl söylediğimiz önemli diyebiliriz. Bu durumda iletişimi birkaç adım ile daha kolay sağlayabiliriz. Karşımızdaki kişinin bedensel duruşu, jest ve mimikleri, nefes alma şekli gibi genel fizyolojisine uyum sağlarken(Mirroring), konuşma şekli, konuşma hızı, kullandığı kelimeler gibi sözlü iletişim kanalları ile ona ayak uydurarak(Pacing) güven-uyum ilişkisi sağlayabilir(Rapport) ve karşımızdaki kişiyi yönlendirebiliriz(Leading). Burada kişinin temsil sistemlerini gözlemlemenin önemi ortaya çıkıyor...
12
NLP ve İş Hayatı... / Nasıl?
« Son İleti Gönderen: Aiþe 07 Şubat , 2013 »
İş yerinde yeni bir yapılanma oldu, bu yapılanma ile birlikte yeni personel geldi. Benim sorunum bu yeni personelin beni dinlememesi; bir türlü anlaşmaya varamıyoruz, bu konuda ne yapabilirim?
13
NLP Practitioner - Teknik bilgi ve tecrübe paylaşımı... / Ynt:
« Son İleti Gönderen: Ferhat 07 Şubat , 2013 »
Her çalışmanın kendine özgü dinamikleri vardır, konular birbirine yakın olabilse de, kişiler birbirinden bağımsızdır. Bu yüzden “konuya göre” olduğu kadar “kişiye göre” yöntem ve araç seçmek de önemlidir. Ne istediğini bilen kişiler için hedef davranış çalışmasında "Walt Disney Tekniği" faydalı olabilirken, hedef davranışa ulaşmakta zorlanan bir diğer bir kişide "6 Steps Reframing Yöntemi" etkili olabilir.
14
NLP ve İlişkiler... / Ynt: yalnız kalmak ne demek?
« Son İleti Gönderen: meral 07 Şubat , 2013 »
Bildiğimiz gibi, mühendisler, bilim ve matematik prensiplerini kullanarak ihtiyaçları karşılamaya ve işleyen en iyi sistemi kurmaya çalışırlar. Bu tarife göre NLP için “Beyin Mühendisliği” tarifi çok uygundur. NLP, Somut araştırmalar ve insan davranışları hakkındaki tecrübeler ışığında, kişinin ihtiyacı olan davranış değişiklerine ulaşır ve sistemi yeniden yükler. Bence Mühendis olmak için hiç de geç değil :)
15
NLP ve İlişkiler... / Ynt: yalnız kalmak ne demek?
« Son İleti Gönderen: tuba 06 Şubat , 2013 »
Teşekkür ederim...  Daha önce anlattığınız “Reframing” konusunu incelerken, bir yerde NLP’nin “Beyin Mühendisliği” diye tanımlandığını okudum. Ben hep bugünkü aklım olsa mühendis olurum, diyordum. Hakikaten ben de Beyin Mühendisi olabilir miyim şimdi?
16
NLP Practitioner - Teknik bilgi ve tecrübe paylaşımı... / Ynt:
« Son İleti Gönderen: ipek 06 Şubat , 2013 »
Hedefleri ile çalışmak isteyen iki danışanımda Walt Disney Tekniğini uyguladım, ancak birinde gayet başarılı sonuç alırken, diğeri çalışma sonrasında pozitif geri bildirim vermedi.
17
NLP’deki algısal perspektiflerin her ikisinin de göreceli olarak daha yararlı olacağı durumlar vardır, bu yüzden her iki perspektiften birinin seçimi, yapılacak çalışmanın niteliğine göre değişir.
Associated halinde, kişi, yaşanan olayın içindedir, deneyimi kendi bedeninde yaşamakta, etrafı kendi gözleri ile görmektedir; hedef davranışa ulaşmanın, duygu durumunun daha yoğun olarak yaşanması ile daha kolay olabileceği hallerde, olumlu davranış hedefinde “Associated” perspektifi kullanılır. Olumsuz davranışı bırakmanın söz konusu olduğu hallerde, söz gelimi korkularda “Dissassociated” perspektifinin kullanılması tavsiye edilir. Danışanın deneyimi kendi bedeninin dışında, belli bir içsel mesafede yaşaması, olaya dışarıdan bakan kişi olması bu durumda daha yararlı olabilir.
18
Associated, Disassociated hallerinden hangisini nerede kullanmak daha iyi olur, bu ayrımı nasıl yapabiliriz?
19
Mantıklı ve mümkün bence, ancak çalışmayı danışanın kaynaklarını kategorize ederek yapmak, hem kolaylık hem de etkinlik sağlar diye düşünüyorum. Hatta bu kaynaklar kendi içlerinde alt kategorilere de ayrılabilir; mesela, kişinin sahip olduğu özellikler birbirlerini desteklerler ve üst kategoriyi kuvvetlendirirler.
20
NLP ile yeni tanışanlar... / Ynt: Teşekkür ederim :)
« Son İleti Gönderen: meral 06 Şubat , 2013 »
Herhangi bir şeyin sana olan faydası, tamamı ile sana bağlıdır. Ne istediğini bilen, farkındalık düzeyi yüksek, esneklik gösterebilen, eyleme geçmeye istekli her insan, başkalarını değiştirmeye çalışmayı bırakıp, NLP’yi kullanarak kendi davranışlarını değiştirebilir ve hayatını kolaylaştırabilir. Çünkü başkalarını değiştirmek imkansız iken, kendimizi değiştirmek mümkündür.
Sayfa: 1 [2] 3 4 5