İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - meral

Sayfa: [1]
1
Ogretmen, uyuklayan ogrencisine sorar:
-Istanbul'un surlarını kim yapti?
-"Vallahi ben yapmadim hocam" der öğrenci.
Konusmayi baska bir ogretmen arkadasina anlatan ogretmen su cevabi alir:
-Cok haklisiniz kardesim, yaparlar yaparlar sonra inkar ederler.
Derdini anlatamayan ogretmen, okul mudurune gider, okul mudurunun cevabi:
-"Hocam, cocugun ismini, sinifini, numarasini bana verin, ben onun cezasini kendi ellerimle veririm" olur.

Sorulan sorunun cevabini bilmiyor olmak bir tarafa, iletisimi imkansizlastiran aslinda karsimizdakini dinlemiyor olmak.
Anlamak icin dinlemek... Anahtar bu olsa gerek...

2
NLP ve İş Hayatı... / Ynt: Nasıl?
« : 27 Şubat , 2013 »
Basit olarak, göz erişim ipuçları ile kişinin düşünme süreci hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Konuşurken farkında olmadan gözlerimizi kullandığımız temsil sistemine göre hareket ettiririz. Görsel düşünme sürecinde genellikle yukarı, işitsel süreçte öteye-yana, dokunsal süreçte aşağı bakarız. Sağ taraf kurgulanan, sol taraf hatırlanan düşünceler için baktığımız yöndür. Bu genellemenin, sağlaklar için yapıldığını, solaklar için genellemenin tersinin geçerli olduğunu belirtmeliyim.
Karşımızdaki kişinin temsil sistemini bilmek, onunla uyum içinde iletişim kurabilmek için faydalıdır, görsel temsil sistemini ağırlıklı kullanan birini kinestetik uyarıcıları ile etkileyemezsiniz; onun için önemli olan görsel öğelerdir. Muhatabımız ile etkili iletişim için tercihli temsil sistemi kullanabileceğimiz önemli bir araçtır. Tercihli temsil sisteminin üç önemli belirtisi, kişinin konuşma hızı, kullandığı kelimeler ve göz erişim ipuçlarıdır. Konuşma hızının yüksek olması görselliğe, orta hız işitselliğe, çok yavaş hız ise kinestetik olmaya işaret eder. Yutulan, atlanan sesler, kelimelerin görsel imajlar içermesi, görsel tercihli sistemi akla getirir. Tane tane ve ahenkli konuşan, işitsel kelimelerin ağırlıklı olduğu bir konuşma işitsel tercihli sistemin, kalın ses perdesi ve sözcükler arası durakların fazla olması kinestetik tercihli sistemin göstergeleridir.

3
Bildiğimiz gibi, mühendisler, bilim ve matematik prensiplerini kullanarak ihtiyaçları karşılamaya ve işleyen en iyi sistemi kurmaya çalışırlar. Bu tarife göre NLP için “Beyin Mühendisliği” tarifi çok uygundur. NLP, Somut araştırmalar ve insan davranışları hakkındaki tecrübeler ışığında, kişinin ihtiyacı olan davranış değişiklerine ulaşır ve sistemi yeniden yükler. Bence Mühendis olmak için hiç de geç değil :)

4
NLP’deki algısal perspektiflerin her ikisinin de göreceli olarak daha yararlı olacağı durumlar vardır, bu yüzden her iki perspektiften birinin seçimi, yapılacak çalışmanın niteliğine göre değişir.
Associated halinde, kişi, yaşanan olayın içindedir, deneyimi kendi bedeninde yaşamakta, etrafı kendi gözleri ile görmektedir; hedef davranışa ulaşmanın, duygu durumunun daha yoğun olarak yaşanması ile daha kolay olabileceği hallerde, olumlu davranış hedefinde “Associated” perspektifi kullanılır. Olumsuz davranışı bırakmanın söz konusu olduğu hallerde, söz gelimi korkularda “Dissassociated” perspektifinin kullanılması tavsiye edilir. Danışanın deneyimi kendi bedeninin dışında, belli bir içsel mesafede yaşaması, olaya dışarıdan bakan kişi olması bu durumda daha yararlı olabilir.

5
Mantıklı ve mümkün bence, ancak çalışmayı danışanın kaynaklarını kategorize ederek yapmak, hem kolaylık hem de etkinlik sağlar diye düşünüyorum. Hatta bu kaynaklar kendi içlerinde alt kategorilere de ayrılabilir; mesela, kişinin sahip olduğu özellikler birbirlerini desteklerler ve üst kategoriyi kuvvetlendirirler.

6
Herhangi bir şeyin sana olan faydası, tamamı ile sana bağlıdır. Ne istediğini bilen, farkındalık düzeyi yüksek, esneklik gösterebilen, eyleme geçmeye istekli her insan, başkalarını değiştirmeye çalışmayı bırakıp, NLP’yi kullanarak kendi davranışlarını değiştirebilir ve hayatını kolaylaştırabilir. Çünkü başkalarını değiştirmek imkansız iken, kendimizi değiştirmek mümkündür.

7
Kendi alanlarında çok başarılı olan dehaların çalışma stratejileri, kullandıkları metotlar üzerinde çalışılarak, aynı davranış kalıplarının benimsenmesi, NLP’de “Modelleme” konusunu oluşturuyor. Başarılı insanlarda gözlemlenen bu davranış kalıpları, herkesin istediği sonuca ulaşmasını kolaylaştırıyor. Yani, NLP'nin temel varsayımlarından birinde belirtildiği gibi:"Bir insan, bir şeyi yapabiliyorsa, herkes yapabili(yo)r." :)

8
Danışan olumlu duyguları hissettiği zamanı hatırlamakta zorlanıyor olabilir, bu durumda O’na baskı hissettirmeden biraz zaman vermek gerekir. Herkesin hayatında olumlu duygular yaşadıkları anlar vardır. Sadece “o anda” aklına gelmiyor olması muhtemeldir. Verilen zamana rağmen danışan, kendi öz kaynaklarına ulaşamıyorsa,
-Rapport(karşılıklı uyum) ön koşulunun sağlayıp sağlanmadığı sorgulanır. Eğer rapport henüz oluşmamışsa, karşılıklı uyumun benzerlikler ile sağlandığı hatırlanarak, benzerlikler üzerinden danışan ile güven ilişkisi kurulması sağlanır.
-O anda stuck state(kendi öz kaynaklarına ulaşamama) durumunda bulunan danışanın dikkati dağıtılarak önce nötr(separator state), daha sonra sahip olduğu öz kaynaklara ulaşır(resource state) duruma gelmesi sağlanır.
-Danışan, deneyime dışarıdan bakar(disassociated) durumda ise, deneyimin içinde olmasının(assosicated) yardımı olabilir.
-Danışandan mutlu, huzurlu, güçlü… olduğu bir olayı kurgulaması istenebilir, çünkü gerçek de olsa kurgu da beyindeki nöronlar aynı şekilde çalışır ve beyin aynı tepkiyi verir.


9
Bence, söylediğin gibi aralarında çok önemli bir fark olmamakla birlikte, algısal pozisyonlarla çalışırken varolan “meta pozisyon” danışanın konuya “tarafsız” bir göz ile bakmasını mümkün kılar. Konunun dışında kalan birinin bakış açısının daha faydalı olabileceği durumlarda uygulanması ile daha faydalı sonuçlar alınabilir.

10
California Üniversitesi’nde Felsefe ve Psikoloji eğitimi görmüş Richard Bandler ve San Francisco Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi almış ve California Üniversitesi’nde Dil Bilimi dalında doktora yapmış John Grinder NLP’nin kurucularıdır.
Kendi alanlarında başarılı olmuş kişilerin aynı davranış kalıplarına sahip olduklarının farkına varan Grinder ve Bandler, ilk olarak Fritz Perls, Virgina Satir ve Milton Erickson’ı modelleyerek, stratejilerini takip etmişler ve NLP’yi geliştirmişler. Nöroloji, psikoloji, sibernetik, filoloji bilimleri temelinde uygulanan NLP teknikleri ile 70’li yılların sonlarına doğru ortaya çıkan NLP kavramı, günümüzde satış, yönetim, eğitim, insan ilişkileri dahil pek çok alanda kullanılmaktadır.

11
Merhaba Tuba,
Şimdi sana ne desem kalbinin kırıklığı sen istemediğin sürece geçmeyecek. O halde yaşanmış bir olay ile cevap vereyim sana. Gecenin ilerleyen saatlerinde bir motosiklette iki arkadaş Manisa Kırkağaç yolunda ilerliyorlar. Birden karşılarında yan yana görünen iki ışık beliriyor. Motosikletin sürücüsü arkadakine şöyle diyor:
-Bak, şu gelen iki motosikletlinin arasından geçeceğim şimdi…
Bunu, kamyona çarpan motosikletin arkasındaki yolcu, günler sonra uyandığı komadan sonra anlatıyor.
Bu yaşanmış hikayeyi şunun için anlattım. Olaylar olur, biz de onlara anlamlar veririz. Karşı taraftan gelenin iki motosiklet olması ihtimali kadar, (burada olduğu gibi) bir kamyon olması ihtimali de var. Ne yazık ki bu olayda sürücünün olaya verdiği anlam hayatına mal olmuş. Bana göre biz günlük yaşantımızda hayatımızı zorlaştırmak yerine kolaylaştıracak yeni anlamlar(refraiming) bulmakla yükümlüyüz. Bu durumda O'nun için "..yalnız kalmak istiyorum" demesi, "seni terk etmek için bir bahane" olabilir mi? Ya senin için? "Yalnız kalmak istiyorum" demesi, O'nu terk etmek için bir bahane olabilir mi?

12
Merhaba Aişe :)
Açılımı Neuro Linguistic Programming; yaşam süreci içinde duygu ve düşünceler sonucu oluşan alışkanlık ya da davranış kalıplarının, kişiye bilinç düzeyinde faydalı olacak şekilde yeniden biçimlendirilmesi.
Kısa soruna kısa ve daha akılda kalacak bir cevap istesen :) şöyle olurdu sanırım, kişi hayatı boyunca karşılaştığı olaylar sonucunda belli tecrübeler edinmiş ve hayatını sürdürebilmek için belli davranış kalıpları geliştirmiştir. Bu kalıpların artık O’na fayda vermediği durumda, davranışlarını değiştirme özgürlüğüne sahiptir. NLP ile bunun farkına varır ve değişimi bilinçli olarak yaratır.

13
NLP Metafor & Hikayeler... / Soru Sormak
« : 01 Şubat , 2013 »
Adamın biri, bir kasabadan diğerine yürüyerek gidiyormuş. Hava alabildiğine sıcak, güneş göz açtırmayacak kadar parlak, sırtındaki yük de oldukça ağırmış. Zar zor yürüyüşüne devam ederken, yolun kenarında birine rastlamış; selam vermiş,
-Hemşerim, demiş. Filanca kasabaya ne kadar zamanda varabilirim?
-Yürü bakalım, demiş yol kenarındaki adam.
-Beyim, sana normal bir soru sordum, biraz ayıp olmuyor mu?
-Yürü, dedik ya kardeşim, demiş yine muhatabı.
-Bak, yine aynı şeyi yapıyorsun!
-Sen hele bir yürü de, yürüyüşünü görelim; o zaman kasabaya ne kadar zamanda varacağını söyleriz...

Aslında bütün mesele soruyu doğru sormakta; sadece sorulanın, danışılan kişinin bilgili olması yetmiyor, sorunun da anlaşılır, açık ve net olması gerekiyor. Neyi bilmek istediğimizi tam olarak vurgulamadığımız takdirde işimiz zorlaşıyor hatta bazen sonuca bile varamayabiliyor.

 

Sayfa: [1]