NLP Forum Türkiye

NLP - Uygulaıcı Seviyesi (NLP Practitioner) => NLP Practitioner - Teknik bilgi ve tecrübe paylaşımı... => : ipek 27 February , 2013

: çapalama
: ipek 27 February , 2013
Hangi uyarıcıları çapa olarak kullanmak daha etkili bir yöntemdir?
: Ynt: çapalama
: Ferhat 27 February , 2013
Kişilerin duygu dünyasına etki eden ses, koku, görsel ya da dokunsal tüm uyarıcıları çapa olarak kullanabiliriz; uyarıcının çapa olarak nitelendirilebilmesi için kişide duygusal bir çağrışım yapması gerekli ve yeterlidir, çünkü beyin duygu ile öğrenir. Örneğin, deterjan kokuları genellikle ferahlık duygusunu, temizlik olgusunu çağrıştırırlar.
: Ynt: çapalama
: ipek 27 February , 2013
Herkes aynı mizaca sahip değil. Deterjan kokusu herkeste aynı duyguyu uyandırmayabilir de.
: Ynt: çapalama
: Ferhat 27 February , 2013
Evet, herkesin aynı deneyimlere ve kişilik özelliklerine sahip olmadığı doğru. Ancak deterjanın temizlikte kullanılan malzemelerden biri olması dolayısıyla, genel kitle içinde temizlik duygusunu çağrıştırması kitlesel çapa olarak kullanımına imkan sağlar.
Kişisel çapa; kişiye özel, sadece “O” nun deneyimlediği konularda kullanılabilecek olan çapalar iken kitlesel çapa, ortak bir özelliğe sahip olan belirli bir kitlenin üzerinde duygusal bir etki bırakan uyarıcıdır. Mesela aşık iki kişinin paylaştığı özel bir şarkı, ikisi için de kişisel çapa olarak kullanılabilir, ancak kitle üzerinde önemli bir etki bırakmak için kitlesel bir uyarıcı kullanmak yerinde olur; mobil iletişim sağlayıcılarının reklamlarında “özlem” duygusunu tetiklemeleri ve reklamın sonucunda “özlemi bitiren” olmaları, boşuna değildir.